Kadayıf Dolması

255

Kadayıf Dolması

Posted By Hastel Gıda | Kadayıf

İlk olarak şerbeti hazırlıyoruz. Bunun için şeker ve suyu yaklaşık yarım saat kaynatıyoruz. Ocaktan almaya yakın içerisine 3-4 damla limon suyu damlatıyoruz. Şerbetin oldukça soğuk olması gerekiyor o nedenle önerimiz, şerbeti çok önceden yaparak dolaba kaldırmanız.

Kadayıfı elimiz ile biraz havalandırıyoruz. Avuç içi kadar parça alarak tezgah üzerinde açıyoruz. Bir kenarına kırılmış ceviz içinden koyarak sıkıca kenarlarını da toparlayarak sarıyoruz. Kalan kadayıfları da bu şekilde sarıyoruz.

Bir kap içerisinde yumurta,süt ve vanilyayı iyice çırpıyoruz. Hazırladığımız kadayıfları yumurtalı karışıma bulayarak elimiz ile düzeltiyoruz. Fazla gelen yumurtayı elinizle sıkabilirsiniz.

Derin bir tencereye bolca sıvı yağ koyuyoruz ve kızdırıyoruz. Kızmış olan yağ içerisine kadayıf dolmalarını atarak her tarafını güzelce kızartıyoruz. Tencereden alır almaz hemen soğuk olan şerbetin içerisine bırakıyoruz. 3-4 dakika kadar şerbetin içerisinde tutarak servis tabağına alıyoruz. Ilık olarak servis ediyoruz.

Afiyet olsun.

Malzemeler

300 gram taze tel kadayıf
1 su bardağı kırılmış ceviz
3 adet yumurta
Yarım su bardağı süt
Yarım paket vanilya
Sıvı yağ
2 su bardağı şeker
2,5 su bardağı su
3-4 damla limon suyu